ARAMA MOTORU HİZMETLERİ

Arama Motoru Nedir ?

Arama motorları web dünyasının, kullanımı en kolay, kapsamlı ve erişilebilir bilgi aracıları olarak görülebilir. Bilgi aracıları çünkü kendi bünyesinde herhangi bir bilgi barındırmadığı için kaynak vasfı taşımamaktadır. Arama motorları bilgi kaynakları olarak siteler üzerinde aradığımız bilgiye en yakın olanı bulmamızı sağlamaktadır.

Arama motorları aradığımız bilgiye ilişkili sonuçları göstermekle kalmaz, bu konuda bizi çeşitli konularda bilgilendirerek uygun yönlendirmeleri de yapmaktadır. Örneğin, hatalı yazılan aramalar için “Bunu mu demek istediniz?” şeklinde doğru olma ihtimali yüksek olan önerilerde bulunur. Eğer Google doğru olma konusunda önerisine güveniyorsa direk olarak doğru kelimeye ait sonuçları göstermektedir.

Aranılan kelime ile alakalı, arama yoğunluğu fazla olan diğer kelimeleri de listeleyerek kullanıcıları daha doğru sonuçlara ulaştırmayı hedeflemek üzere önerilerde de bulunmaktadır.

Arama motorları, siteleri bir kalite yapısına göre analiz eder ve bu süzgece göre değerlendirerek siteleri sıraya sokar. SEO ise doğan yolla çok uzun zaman alan bu kalite eşiğini, insan müdahalesi ile geçilmesini sağlamaktadır. SEO, sitelerin üst sıraya çıkması için yapılan site içi ve site dışı çalışmaların bütünü olarak ifade edilebilmektedir. Bu çalışmaların kalitesi ve doğal görünürlüğü, sıralamanın ömür açısından oldukça gereklidir. Zira üst sıralarda yer almak, yapılan SEO çalışmalarının kalitesine ve yapısına göre etkisi uzun veya kısa süreli olmaktadır.

Aşağıdaki videoyu izleyerek SEO’nun ne amaçla kullanıldığını daha detaylı görebilirsiniz.

Bilmeniz Gereken Unsurlar

Kimse Google’de 1. Sıra Garantisi Veremez

Google ile özel ilişkisi olduğunu öne süren ve web sitenizi istediğiniz kelimede 1. Sıraya getirebilirim diyen SEO Danışmanlarından kendisinizi korumanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu vaatlerde bulunanlar genellikle kar amaçlı bu işleri yaptıkları için parasını aldıktan sonra sitenizle pek ilgilenmezler ve sizleri madur duruma sokarlar. Birde sizi “sitenizi en son sıralara düşürürüm. Spam yaparım, filtreye sokarım” gibi tehditlerle korkuturlar. Bu durumlara düşmemek için SEO Hizmeti sağlayan firmaları mutlaka iyi belirleyin. Peki bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz ? Karşı tarafa nasıl güvenebilirsiniz ? Aşağıdaki adımları inceleyerek bir nevi bu sorunları yaşama oranınız en az seviyeye düşer.

SEO Hizmeti sağlayan firmanın mutlaka resmi bir kurum olup olmadığını inceleyin.
• Genellikle .com.tr alan adı altında hizmet sağlayan firmaları tercih edin. Çünkü bu alan adları nic.tr tarafından belge onaylı alındığı için aksi bir durum söz konusu olursa firma yetkililerine daha kolay ulaşabilirsiniz.
• Hizmetlerinizde mutlaka fatura isteyin. Faturasız hizmet almayın.
• Mutlaka sözleşme yapın. Sözleşme maddelerini tek tek okuyun. Bu okuma işlemi 15 dakikanızı aşmayacaktır. İhmal etmeyin.
• Firmanın referanslarını inceleyin. Referans adreslerine girip verilen hizmette hangi durumda olduğunu araştırın. Referans firmaya ulaşarak alınan hizmet konusunda bilgi edinin.
• Sözleşmelerinizi genelde aylık yapın.
• Sözleşmeye “Müşteri memnun kalmadığı taktirde sözleşmeyi fesih etme hakkına sahiptir.” maddesi ekletin.
• Genellikle bütün görüşleri mail yoluyla yapın. Aski bir durumda gönderilen her mail resmi belge niteliği taşır.

SEO konusunda sahtekarlara karşı önlem almak için yukarıdaki adımları uygulamanızı tavsiye ederiz.

VN:F [1.8.8_1072]
Rating: 8.0/10 (14 votes cast)
VN:F [1.8.8_1072]
Rating: +8 (from 12 votes)
ARAMA MOTORU HİZMETLERİ8.01014