28 Mar 2012

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

2 Yorumlar

SEO Uyumlu Makale Yazımı


%100 SEO Uyumlu makalelerin nasıl yazıldığını çok basit bir dilde sizlere anlatmaya çalıştım. Bu yazının sizler için çok faydalı olacağı kanaatindeyim.

Genel Bilgi

Sosyal medyalar günümüzde çok popüler oldu. Facebook, Twitter, gibi dünya çapında popüler olan sosyal medya siteleri kendilerini geliştirerek SEO sektörünü bir nevi ezdi diyebiliriz. Büyük firmaların stratejileri, paralı reklamlar ve arama motorlarından yeni ziyaretçileri bulmak sonrasında sosyal medya sitelerinden müşteriyi takipçi haline getirmek. Google Panda uygulamasından önce kaliteli backlinkler alan, yüksek PR’li sitelerden tanıtım yazıları satın alan web siteleri istedikleri kelimede üst sıralara yerleşiyordu. Fakat Google Panda güncellemesi sonrasında web sitelerinde bulunan içerikler en az backlinkler değerli oldu. Bundan yola çıkarak değerli makale nasıl yazılır hep birlikte göreceğiz.

NOT : Öncelikle makale yazmaya başlamadan önce kelime analizi yapmalıyız, doğru anahtar kelimeyi seçmeli ve ona göre makalemizi şekillendirmeliyiz.

Kişisel olarak ikinci bir bilgilendirme daha yapmak istiyorum. Google‘de başarılı olmak istiyorsanız ona yazılım gözüyle bakmaktan vazgeçmelisiniz. Google, dünya üzerinde ki en iyi yazılımcı amcaları toplayarak hergün algoritmasını güncelliyor. Tek amacıda ziyaretçilerine en doğru sonucu vermek. Ne kadar fake uygulamalar kullanırsak Google’den o kadar uzaklaştığımızı unutmayalım..

Örneğin aşağıda ki unsurlardan 1 tanesini örnek gösterecek olursak, “İçerik en az 300 kelime olmalıdır.” Google, çok kapsamlı araştırmalar sonucu yararlı bir makalenin en az 300 kelimeden oluşabileceğini hesaplamış yada bir ziyaretçi girdiği sitede 3 dakikadan az kalıyorsa Google’ye göre “Ziyaretçi bulduğu siteden yararlanamamış” olmaktadır. Bu algoritmalardan çıkaracağımız ortak düşünce ise “Önce ziyaretçiyi memnun edeceksin sonra Google’yi.”

Makalenin Başlık Kısmı aşadağı ki kriterlere göre oluşturulmalıdır.

 • Başlık anahtar aelime içerlemli
 • Başlık anahtar aelime ile başlamalı
 • Başlık minumum 5 kelimeden oluşmalı
 • Başlık maxiumum 66 karakterden oluşmalı

Makalenin URL kısmı aşadağı ki şekilde düzenlenmeli.

 • URL içerisinde anahtar kelime geçmeli.

Makalenin META kısmı aşağıda ki şekilde oluşturulmalı.

 • Meta tag kısmı anahtar kelime ile başlamalı
 • Meta tag kısmı 160 karakteri geçmemeli.
 • Meta tag kısmı anahtar kelimeyi içermeli.

Makalenin ETİKET kısmı aşağıda ki şekilde oluşturulmalı.

 • Etiketler anahtar kelimeyi içermeli.
 • Etiketler anahtar kelimeden türetilmeli.

Makalede kullanılan BAŞLIK seçimleri aşağıdaki şekilde oluşturulmalı.

 • Anahtar kelime H1 etiketi ile kullanılmalıdır.
 • H1 etiketi kullanırken anahtar kelime en başta olmalı.
 • Diğer anahtar kelimeler H2 etiketi ile kullanılmalı.
 • Diğer anahtar kelimeler H3 etiketi ile kullanılmalı.

Makalede İÇERİK yazılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar aşadağıki gibidir.

 • İçerik en az 300 kelimeden oluşmalıdır.
 • İçerikte ki anahtar kelime kullanılma oranı 4.0 ile 5.5 arasında olmalıdır.
 • Anahtar kelime içeriğin ilk 50 – 100 kelimeleri arasında kullanılmalıdır.
 • İçerikte kullanılan görsellerden en az 1′inin alt etiketi anahtar kelimeden oluşmalıdır.
 • İçerikte kullanılan anahtar kelime Kalın, İtalic ve Altı Çizili olarak yer almalıdır.
 • İçerikte anahtar kelime ile linklenen bir Giriş bir de Çıkış linki yer almalıdır.
 • Anahtar kelime içeriğin son 50 – 100 kelimeleri arasında yer almalıdır.

Bu tavsiyelerim doğrultusunda hazırladığınız makaleler hem içeriğin zengin olmasını sağlar hem de ziyaretçilerinizi sıkmadan makalenizi okutmanıza yol açar. Umarım tavsiyelerim size yarar sağlar.

WordPress kullanıcıları için pratik bir eklenti internette mevcut. Bu eklenti yukarıdaki unsurların hepsini sizin için anlık olarak kontrol ediyor ve eksik ya da hatalı yerleri bulup sizi uyarıyor. Makalenizin ne kadar puan olduğunu bile otomatik olarak hesaplıyor. Bazı maddeleri gözden kaçırsanız bile sizin yerinize o yerleri düzenliyor.

Eklenti Adresi : Easy WP SEO

Şuan için 200 kadar Google kriterinin olduğun varsayılıyor. Gittiğim bir seminerde Google Mühendisi şu şekilde konuşmuştu ; “Siz bir mühendisin yanına giderseniz kural gereği bilgisayarının erkanı açık olarak sizinle konuşamaz. Önce bilgisayarının ekranını kapatması gerekir, sonra sizinle konuşabilir. Aksi taktirde sizinle konuşamaz. Sadece kendi aralarında bu kurala uymayabilir.” dedi.

Bir önceki konumuzda Video için SEO Teknikleri hakkında bilgiler paylaşmıştık. Videolar hakkında SEO uyumunun nasıl olacağını bu konumuzdan takip edebilirsiniz.

VN:F [1.8.8_1072]
Rating: 10.0/10 (6 votes cast)
VN:F [1.8.8_1072]
Rating: +6 (from 6 votes)
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?10.0106
[yukarı]
Yazar Hakkında


Terkos Bilişim Web Developer

2 Responses to SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?
 1. Bu kadar basit bir dilde anlatım yaptığınız için sabrınıza çok teşekkür ederim. Gerçekten basit gördüğümüz seo özelliklerin aslında ne kadar değerli olduğunu bir nevi göstermişsiniz. Bu denli bilgi paylaşımı yapan siteler olduğunu görmek gerçekten insanı çok mutlu ediyor. Diğer makaleleride okuduktan sonra bu konuda ne denli iyi olduğunu anlamak çok zor olmasa gerek.

  SEO firmaları arasında büyük payın sizde olması dileğiyle..

  UN:F [1.8.8_1072]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  UN:F [1.8.8_1072]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. [...] önceki makalemizde SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? konu başlığı altında sizlere Google’nin seveceği sayfaların nasıl oluşturulması [...]


[yukarı]
Cevap Yaz